Ako si vybrať vhodnú podložku?

Podložky na jogu môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín, ktoré Vám pomôžu zjednodušiť správny výber:

1- "gumený" typ podložiek z EKOlogických materiálov = PEVNÝ ÚCHOP
Sú vyrobené a) len z prírodných surovín (kaučuk, príp. juta) a b) naviac sa v prírodnom prostredí rozložia bez toho, aby ho zaťažili. Ide o podložky Samurai, Samurai Ultra, Diamantovú, Zlatú podložku A NOVINKU ECO PRO. Sú to síce drahšie, ale najkvalitnejšie podložky čo do materiálu, odolnosti a pevnosti úchopu. Platí, že čím hrubšia podložka, tým dlhšie trvá kým sa zoderie. Ak hľadáte čo najpevnejší úchop, voľte čisto kaučukovú podložku.

2- podložky a koberce typu "rohož" = KLASIKA
Pohlcujú vlkosť, odvedú pot do spodnejších vrstiev podložky a zabezpečia tak nešmykľavý povrch.
Sú vyrobené zo 100% bavlny. Ide napríklad o podložku Jute Pro a bavlnené koberce. Sú určené pre cvičencov, ktorým postačuje drsnejší povrch pod sebou.

3- mäkké vankúšovité podložky = MAKKÁ VÝSTUŽ PRI CVIČENÍ
sa hodia cvičencom s citlivejšími kĺbami, ktorí potrebujú pod sebou hrubšiu výstuž. Sú vyrobené buď z penového materiálu TPE (termoplastický elastomér), čo je syntetická zložka vyvinutá ako alternatíva k PVC (polyvinyl chlorid). Neobsahuje ftaláty (zmäkčovadlá negatívne ovplyvňujúce hormonálny systém človeka), ťažké kovy a je bezpečná pre ľudskú pokožku. Zároveň je recyklovateľná a mäkkšia ako PVC. Ide o inovovanú podložku Lotus Pro II s dobrým pevným úchopom.

4- PVC podložky = JEDNODUCHOSŤ NA ZAČIATOK
to sú Ásana, Ganges a Rishikesh podložky vyrobené z PVC bez ftalátov.

5- ľahšie a/alebo tenké podložky = NA CESTY
sú podložky s nízkou hmotnosťou ako napr. mäkká Lotus Pro II; a podložky s tenkou hrúbkou:
3mm Kailás, alebo novinka najtenšia 2mm ECO PRO, alebo Lotus Pro II light TPE, ktoré poskladáte do kufra. Oceníte pri častom cestovaní resp. prenášaní podložky.

6- ťažké, husté a pevné podložky na intenzívne cvičenie
sú určené pre náročné štýly jogy. Majú väčšiu hmotnosť, dobrú priľnavosť k podlahe a sú vyrobené buď z prírodného kaučuku (Diamantová podložka, Zlatá podložka, Samurai), alebo z PVC (Aštanga II).

7-ťažké, mäkké a husté podložky na meditačné cvičenie

ako Zabutony (viz obrázok nižšie), alebo ovčie podložky využijete na cvičenie pomalého typu meditačnej jogy. Tieto podložky majú vyššiu hmotnosť a hrejivú schopnosť, dobre priľnú k podlahe a sú vyrobené z prírodných materiálov ako niekoľko vrstiev bavlny, alebo ovčieho rúna pri ovčej podložke.  http://www.jogaaja.sk/www-jogaaja-sk/eshop/2-1-Podlozky-na-meditaciu

POZNÁMKY KU ŠMYKĽAVOSTI PODLOŽIEK:

VŠEOBECNE PLATÍ, ŽE PODLOŽKY S RYHOVANÝM AKOBY POGUMOVANÝM POVRCHOM LEPŠIE DRŽIA. TIEŽ VYŠŠIA CENA = VYŠŠIA KVALITA. URČITE NEVÁHAJTE S VYŠŠOU INVESTÍCIOU POKIAĽ CVIČÍTE PRAVIDELNE!

AK SA V DôSLEDKU TEPLOTY VONKU, NÁROČNEJŠIEHO ŠTÝLU JOGY, ALEBO GENETIKY ZVYKNETE POTIŤ O NIEČO VIACEJ, INVESTUJTE DO ČISTO KAUČUKOVEJ PODLOŽKY. TIEŽ MAJTE PO RUKE SAVÝ UTERÁK - POUŽÍVAJTE UTERÁK - HĽADAJTE V SEKCII "UTERÁKY NA PODLOŽKY".

NIEKTORÉ PODLOŽKY SA POSTUPNÝM POUŽÍVANÍM STÁVAJÚ MENEJ ŠMYKĽAVÝMI.

VŽDY DBAJTE NA ODMASTNENIE POVRCHU PODLOŽKY A VAŠICH RÚK NAPR. TAK, ŽE ICH PRED CVIČENÍM UMYJETE MYDLOM A VODOU. VIAC O TOM AKO SA O PODLOžKU STARAŤ NÁJDETE V SEKCII "NAJčASTEJšIE OTÁZKY K CVIČENIU"-HNEĎ POD 1. OTÁZKOU.

Čo sa týka rozmerov jogapodložiek, štandardné sú cca 180cm dĺžka, 60cm šírka a 4mm hrúbka.

Vyššiu hrúbku majú podložky: Ganges, Lotus Pro II, Diamantová podložka, Aštanga II a Rišikeš.

Menšiu hrúbku má Jute Pro, Zlatá podložka, Kailás, alebo ECO PRO.

V prípade že ste vyššej a/alebo robustnejšej postavy, voľte 200cm dĺžku a 80cm šírku podložky.

Dlhšie a širšie podložky v ponuke: Rišikeš, Kailás a Aštanga II.

Ak si neviete vybrať ani po prečítaní týchto rád, jednoducho nás kontaktujte : jogaajaobchod@gmail.com :-)

 

MWVlMz