Meditačné vankúše - rýchla orientácia

vanki

Meditačné vankúše, ktoré ponúkame v e-shope Jogaaja, sú veľmi kvalitné, do detailu prepracované vankúše. Okrem meditácie ich môžete použiť na cvičenie pranayamy, alebo len tak, na sedenie na zemi. Prečítajte si náš článok o cvičení pranajamy tu:

https://jogahunter.sk/zaklady-k-jogovych-dychacim-cviceniam-pranajama/

Pomocou vankúšov si zdokonalíte svoje jogové sedy - príjemný sed=sukhásanu, diamantový sed=vajrásanu, hrdinu=virásanu, či sed vhodný na striedavý dych=nádí shódanu, alebo bramárí pranayamu=čmeliaka-s pokrčenými kolenami a chodidlami opretými o zem, lakte položené na kolenách.

Všeobecne platí: že všetky vankúše majú namieru ušitý poťah (neznamená návliečku), ktorý má zips a pútko na prenášanie. Vďaka zipsu sa vždy náplň odobrať, alebo naopak pridať. Viz aj ďalej.

Pri výbere vankúša sa riaďte PREDOVŠETKÝM veľkosťou svojej postavy a pružnosťou bedier a silou chrbtových vzpriamovačov, napr. stuhnutejšie postavy potrebujú vyšší vankúš tak, aby pri skrížení členkov boli kolená minimálne na úrovni bokov=bedier a mohli tak klesať.

ROZMERY A TVARY VANKÚŠA:

vyšší/nižší (výška) > ak ste začiatočník, pri sedení vás bolieva chrbát (guľatí sa vám=slabé vzpriamovače) a/alebo máte pri skríženom sede kolená vyššie ako boky (tuhšie bedrá), voľte vyšší vankúš cca 15cm.

širší/užší (šírka alebo priemer kruhu) > ak ste robustnejšej postavy, voľte širší a plošší vankúš. Tiež ak potrebujete lepšiu stabilitu počas sedu, voľte vankúš so širšou základňou

guľatý/kosákový tvar > ak potrebujete väčší priestor pre nohy, voľte vankúš s výrezom v tvare polmesiaca alebo srdca

TYP VANKÚŠA: vyberáte z 2 typov:

RONDO = bezšvový, nižší, základňa stabilnejšia, v priemere 13cm výška

ZAFU = so švami, vyšší, oblejší, trocha viac priestoru pre nohy, v priemere 16cm výška

Pozor, výška vankúša je len orientačná. Je možné, že na začiatku, po zakúpení bude vankúš vyšší a postupným používaním "sadne". Taktiež podľa potreby môžete náplň vankúša kedykoľvek odobrať - viz ďalej.

NÁPLNE:

  • kapok (=bavlník, ako vata) > "tichý", ľahší a trvanlivý - vydrží prakticky nonstop
  • špalda (=šupky obilniny) > na hmotnosť o niečo ťažšia, jemne šuští, vytvaruje sa podľa tela, má schopnosť pohlcovať teplo a hriať

kapok3

Obe náplne je  pomocou zipsu možné odobrať, či neskôr pridať. Zmení sa tak výška aj objem vankúša podľa Vašej potreby.

VZHĽAD VANKÚŠA A VOLITEĽNOSŤ NÁVLIEČKY:

  • bez vzoru = jednofarebné
  • so vzorom vyšitým priamo na poťahu

Či je vankúš so snímateľnou návliečkou, alebo bez nej, vždy vyzerá tak ako je vyobrazený na fotke. Vankúš s návliečkou vydrží dlhšie, nakoľko návliečka sa dá sňať, oprať podľa potreby a znova natiahnuť na vankúš. týmto je vankúš chránený a tak skoro sa neopotrebuje.

Povrchová úprava: všetky vankúše sú vyrobené buď zo 100% bavlny, príp. z ľanu (Zafu ľan). Povrch bavlneného vankúša je upravený špeciálnou technikou a to buď:

  • velveton = zamatový vzhľad, jemné na dotyk
  • keper = pruhovaná pevná štruktúra látky

Ak si neviete rady s výberom vankúša, jednoducho nám zavolajte a my Vám poradíme.

 

NDU1OThh