Meditačné vankúše - rýchla orientácia

vanki

Meditačné vankúše, ktoré ponúkame v e-shope Jogaaja, sú veľmi kvalitné, do detailu prepracované vankúše. Okrem meditácie ich môžete použiť na cvičenie pranayamy, alebo len tak, na sedenie na zemi.

Pomocou vankúšov si zdokonalíte svoje jogové sedy - príjemný sed=sukhásanu, diamantový sed=vajrásanu, hrdinu=virásanu, či sed vhodný na striedavý dych=nádí shódanu, alebo bramárí pranayamu=čmeliaka-s pokrčenými kolenami a chodidlami opretými o zem, lakte položené na kolenách.

Všeobecne platí: že všetky vankúše majú namieru ušitý poťah (neznamená návliečku), ktorý má zips a pútko na prenášanie. Vďaka zipsu sa vždy náplň odobrať, alebo naopak pridať. Viz aj ďalej.

Pri výbere vankúša sa riaďte PREDOVŠETKÝM veľkosťou svojej postavy a pružnosťou bedier a silou chrbtových vzpriamovačov, napr. stuhnutejšie postavy potrebujú vyšší vankúš tak, aby pri skrížení členkov boli kolená minimálne na úrovni bokov=bedier a mohli tak klesať.

ROZMERY A TVARY VANKÚŠA:

vyšší/nižší (výška) > ak ste začiatočník, pri sedení vás bolieva chrbát (guľatí sa vám=slabé vzpriamovače) a/alebo máte pri skríženom sede kolená vyššie ako boky (tuhšie bedrá), voľte vyšší vankúš cca 15cm.

širší/užší (šírka alebo priemer kruhu) > ak ste robustnejšej postavy, voľte širší a plošší vankúš. Tiež ak potrebujete lepšiu stabilitu počas sedu, voľte vankúš so širšou základňou

guľatý/kosákový tvar > ak potrebujete väčší priestor pre nohy, voľte vankúš s výrezom v tvare polmesiaca alebo srdca

TYP VANKÚŠA: vyberáte z 2 typov:

RONDO = bezšvový, nižší, základňa stabilnejšia, v priemere 13cm výška

ZAFU = so švami, vyšší, oblejší, trocha viac priestoru pre nohy, v priemere 16cm výška

Pozor, výška vankúša je len orientačná. Je možné, že na začiatku, po zakúpení bude vankúš vyšší a postupným používaním "sadne". Taktiež podľa potreby môžete náplň vankúša kedykoľvek odobrať - viz ďalej.

NÁPLNE:

  • kapok (=bavlník, ako vata) > "tichý", ľahší a trvanlivý - vydrží prakticky nonstop
  • špalda (=šupky obilniny) > na hmotnosť o niečo ťažšia, jemne šuští, vytvaruje sa podľa tela, má schopnosť pohlcovať teplo a hriať

kapok3

Obe náplne je  pomocou zipsu možné odobrať, či neskôr pridať. Zmení sa tak výška aj objem vankúša podľa Vašej potreby.

VZHĽAD VANKÚŠA A VOLITEĽNOSŤ NÁVLIEČKY:

  • bez vzoru = jednofarebné
  • so vzorom vyšitým priamo na poťahu

Či je vankúš so snímateľnou návliečkou, alebo bez nej, vždy vyzerá tak ako je vyobrazený na fotke. Vankúš s návliečkou vydrží dlhšie, nakoľko návliečka sa dá sňať, oprať podľa potreby a znova natiahnuť na vankúš. týmto je vankúš chránený a tak skoro sa neopotrebuje.

Povrchová úprava: všetky vankúše sú vyrobené buď zo 100% bavlny, príp. z ľanu (Zafu ľan). Povrch bavlneného vankúša je upravený špeciálnou technikou a to buď:

  • velveton = zamatový vzhľad, jemné na dotyk
  • keper = pruhovaná pevná štruktúra látky

Ak si neviete rady s výberom vankúša, jednoducho nám zavolajte a my Vám poradíme.

 

MTk4ZmJkND