NAJČASTEJŠIE OTÁZKY O JOGE
Ako ďaleko ísť do ásan?

Opäť ďalšia čisto individuálna záležitosť.

Tu treba skúmať vlastné hranice a naučiť sa pozorovať (vnímať) telo. Pomocou dychu sa postupne snažiť naladiť na to, pokiaľ zájsť. Telo je veľmi múdre, takže si samo povie kam až ísť, len sa máme naučiť ho počúvať. Spočiatku funguje metóda pokusu a omylu. Aj to je súčasťou jogovej praxe. Je to ako v živote. Ak to niekedy prepískneme, sme bohatší o skúsenosť. Aj joga môže bolieť, ale v zásade by nemalo ísť o násilie, ale o postupné sústavné dlhodobé rozširovanie vlastných hraníc.

Pozor na extrémy ako prílišná húževnatosť, súťaživosť, tvrdosť. Lámaním sa človek ďaleko nedostane, iba čo si môže ublížiť. Na druhej strane ani šetrenie sa nie je vhodné. Častokrát je človek prekvapený ako ďaleko sa môže dostať, ak to náhodou skúsi a ide ďalej ako bežne.

Joga je vyváženou zmesou úsilia a odovzdania. Urobíme čo je v našiich silách a ostatné nám bude pridané..

Náš TIP na prečítanie:

https://jogahunter.sk/historia-a-varianty-najznamejsej-joga-zostavy-pozdrav-slnku/

Aký je rozdiel medzi individuálnou a skupinovou hodinou jogy

Skupinové hodiny - cvičíte v skupine, ste v spoločnosti iných jogínov (socializujete sa :) a vytvárate skupinovú energiu. Úroveň cvičenia je prispôsobená väčšine alebo podľa daného kurzu. Inštruktor (ja) cvičí spolu so skupinou, alebo len inštruuje, či opravuje, príp. striedavo.

Individuálne hodiny - cvičíte sám pod dozorom inštruktora. cvičenie je prispôsobené vám a vašim možnostiam. Inštruktor (ja) obvykle necvičí s vami (iba v začiatkoch), ale vás stále slovne vedie, usmerňuje, opravuje.

Výhody a nevýhody

Obe typy cvičení je dobré zažiť. Každé je iné a každé je užitočné.

Individuálnym cvičením sa posúvate oveľa rýchlejšie technicky, lebo vám pomôžem vychytať chyby a odporučím, ktoré varianty ásan sú pre vás vhodné.

Cvičiť počas menštruácie?

V prvý, resp. druhý deň menštruácie sa neodporúča cvičiť vôbec, záleží však aj na tom, akému typu jogy sa venujete, v akej ste telesnej kondícii, na čo ste zvyknutí /na akú telesnú námahu/, ako sa počas menštruácie cítite apod. Ak sa cítite dobre, nie je dôvod, aby ste si zľahka nezacvičili niektoré hathajogové ásany a niektoré dýchacie cvičenia. Celkovo by malo ísť o naťahovacie a uvoľňovacie cviky, nie silové.

Pri niektorých intenzívnych druhoch jogy (ako je napr. aštanga), ktoré vytvárajú v tele veľa ohňa (energia má tendenciu stúpať) sa neodporúča cvičiť až do skončenia menštruácie. Opäť však záleží na ostatných vyššie spomenutých faktoroch.

V období počas celej menštruácie nie je vôbec vhodné zaujímať obrátené pozície, pri ktorých je panva vyššie ako hlava, napr. sviečka, polomost, stoj na hlave, atď. pretože krv má odtekať von z tela, nie naspäť. Tiež je potrebné zvážiť vynechanie cvikov, ktoré výraznejšie zapájajú brušné svaly (najmä spodné) alebo vyvíjajú tlak na centrum tela (brušné svaly, oblasť panvy).Za všetky ásany spomeniem aspoň niektoré - intenzívne záklony (ťava, kobra, luk, kobylka), silové pozície ako páv, svetluška, prívesok, intenzívne skruty (torzie), náročnejšie dychové techniky (uzávery, žiariaca lebka).

Naopak, vhodné je zaujať už spomínané relaxačné ásany či pozície otvárajúce oblasť panvy ako napr. hlboký drep, motýľ v sede, roznožka v sede, uzavretá roznožka v ľahu či obľúbená mŕtvola.

Je nutné mať vlastnú podložku a iné vybavenie?


Ak mienite cvičiť pravidelne a dlhodobo, je vhodné investovať do kvalitnej podložky aj do ďalšieho jogového vybavenia. Investícia do vlastného náčinia sa vám vyplatí nielen z hygienických dôvodov. To, že budete mať jogové veci stále na očiach a po ruke doma, alebo na cestách, vám opätovne pripomenie, že je čas cvičiť. Pozrite si aj odpoveď na otázku: "Načo sú mi jogové pomôcky?"

Kvalitná podložka by mala spĺňať nasledovné kritériá:

* dostatočná hrúbka (aspoň 4mm)
* dostatočná šírka aj dĺžka podľa výšky vašej postavy
* obojstranná priľnavosť
* protišmykový povrch pre pevný úchop
* pevnosť a pružnosť podľa možnosti ekologicky a zdravotne nezávadného materiálu

Ďalšie základné vybavenie jogína, ktorý to myslí s cvičením vážne:

> pásiky/popruh na zviazanie podložky
> vak na podložku
> malý bavlnený uterák
> korkový kváder alebo niekoľko blokov
> meditačný vankúš
> bavlnený popruh/opasok na cvičenie
> deka na prikrytie počas relaxu

Tieto a iné pomôcky nájdete aj v i-netovom obchode na www.jogaaJa.sk, či www.flexity.sk.

Náš TIP ako si vybrať joga podložku nájdete tu:

http://podlozkynajogu.sk/velky-10-bodovy-sprievodca-vyberom-podlozky-na-jogu/

Načo sú mi jogové pomôcky?

Potenciál ásany sa plne (ako lotos) začne rozvíjať až keď všetko do seba zapadne tak ako má.

Jogové pomôcky ako podložka, kváder, blok, opasok, valec=bolster, vankúš, deka atď. sú tu pre každého, nielen pre tých čo s jógou začínajú...

Pomôcky využívame na to, aby sme sa do pozície dostali technicky správne. Technika = vedomosti sú dôležité aj v jóge, pretože nám pomáhajú pochopiť podstatu ásan. S vedomosťami je vždy nižšia pravdepodobnosť, že sa niečo naučíme nesprávne, a potom tieto návyky budeme musieť odbúravať, takže vlastne ušetríme kopu času a energie.

Začiatočníkom pomôcky pomáhajú pohodlne zaujať ásanu (napasovať sa do nej postupne, cez jej rôzne varianty), ale aj zotrvať v nej po určitý čas.

Vankúš, deka alebo valec majú aj ďalšiu - terapeutickú funkciu - poskytujú teplo, pocit opory a bezpečia počas relaxačnej jógy.

Nemusíte sa báť, že vás pomôcky v jóge "nepustia ďalej", teda že vás budú vo vašich pokrokoch brzdiť, práve naopak. Sami budete vedieť, kedy pomôcku odložiť a vydať sa na ďalšiu cestu bez nej.

Používanie je jednoduché - ak cítite v nejakej pozícii napätie, nepríjemné pnutie, nepríjemné natiahnutie, bolesť, alebo zadržiavate dych, UPRAVTE SVOJU POZÍCIU a ZAČNITE DÝCHAŤ. Vráťte sa o krok späť - zvoľte ľahší variant alebo variant, ktorý vám vyhovuje, či použite pomôcku.

Niektoré jogy nepoužívajú pomôcky vôbec, iné občas, ostatné vo väčšom množstve.  Záleží opäť na tom, ktorý typ jogy vám vyhovuje. Vyskúšajte a potom si vyberte...

Čo si mám vziať so sebou na cvičenie?

Cvičte v tom, v čom sa cítite pohodlne. Žiadne oblečenie by vás nemalo obmedzovať (ako napr. plantavý úbor typu veľké tepláky a tričko), ale malo by vám umožniť hýbať sa do všetkých strán (ženy môžu nosiť priľnavé ale nie tesné legíny a top s vystuženým dielom na hrudníku, muži tričko a krátke/polodlhé športové nohavice).

V zime sú lepšie dlhé rukávy aj nohavice. Preferujte tenšie oblečenie z bavlny, kľudne aj dve vrstvy, ktoré si podľa potreby môžete vyzliecť. Pri Vinyase určite oceníte úbor, ktorý je vyrobený z materiálov odvádzajúcich pot do spodných vrstiev oblečenia, tiež potítka..Takisto v lete keď je teplo, aby sa organizmus neprehrieval, noste čo najmenej oblečenia - najlepšie len pohodlné krátke tenké šortky a top!

Nehanbite sa na hodinu nosiť vlastné cvičebné a jógové pomôcky napr. priľnavú a protišmykovú podložku určenú na jógu, malý uterák, vankúšik, ak máte, tak aj kváder alebo dva, látkový pás, malý spolovice nafúknutý overball apod.

Fľaša s tekutinou a papierové vreckovky sa tiež môžu hodiť.

Ktorú jogu si vybrať?

To je čisto individuálna záležitosť.

Každý sme iný, každému niečo iné vyhovuje (Koľko ľudí, toľko chutí). Aj preto existuje toľko druhov jogy.

Poradiť môžem len - skúšajte. Môžete skúšať hoci aj celý život, nemáte sa kam ponáhľať. Navštívte rôzne druhy jogy, zažite rôznych učiteľov, zacvičte si doma podľa dvd alebo i-netu, či podľa knihy ak vám to vyhovuje, a potom si vyberte.

Pokiaľ vás joga, ktorú robíte, rozvíja a spôsobuje vám radosť, je to to pravé orechové. Neznamená to však, že to tak bude navždy. Všetci sa postupne adaptujeme a stereotyp v joge znamená, že ste si ju zautomatizovali, takže už vám nič nedáva. Automatiku určite nechceme zažívať, to by sme potom len prežívali, nie žili. Chce to opäť nový podnet. Možno to nemusí byť hneď zmena typu jogy, ale len nový motivačný prvok, nová podložka, oblečenie, či jogová akcia, na ktorej stretnete nových, podobne orientovaných ľudí..

Náš TIP ako si vybrať joga štúdio:

https://jogahunter.sk/ako-si-vybrat-svoje-joga-studio-na-slovensku/

Kedy piť?

Je dobré, aby bolo telo zavodnené už pred cvičením, neodporúčam však piť tesne pred hodinou, aby vás potom neobťažovali plný žalúdok a mechúr. Výnimkou je letná sezóna a dni keď je teplota vzduchu vyššia ako 33°C.

Počas hodiny je lepšie nepiť, toto však neplatí, ak cvičíte dlhšie ako hodinu, či pri obzvlášť výdatných tréningoch, počas ktorých sa potíte. Keď dbáte na pravidelný pitný režim už od rána, určite vydržíte hodinku-hodinku a pol venovať sa iba jóge. Aj časté siahanie po fľaške s vodou počas cvičenia (podobne ako otváranie okien, sledovanie času na hodinkách,odbiehanie na wc...) môžu byť len trikom ega odvádzať vašu pozornosť od cvičenia.

Niektoré jogové školy odporúčajú nehasiť vnútorný oheň, ktorý sa v tele vytvoril cvičením, čím je myslené jednak nepiť počas cvičenia, ani tesne po ňom, ale aj nesprchovať sa aspoň hodinu po cvičení..

Vyskúšajte a uvidíte, čo vyhovuje vám.

Kedy mám prísť na hodinu a čo ešte mám pred hodinou urobiť?

Na hodinu je vhodné prísť minimálne 15 minút vopred. To je akurátny čas na pohodlné stihnutie začiatku. Minúty pred začiatkom hodiny môžete okrem návštevy WC, vysmrkania sa a ubezpečenia sa, že máte vypnutý mobilný telefón (na hodine chceme mať všetci pokoj) využiť na koncentráciu, či natiahnutie sa na podložke v niektorej z relaxačných pozícií. Odložte si tiež všetko, čo by vám mohlo pri cvičení prekážať - šperky, hodinky, okuliare.

Ak chodíte na hodiny pravidelne neskoro, vyjadrujete tým neúctu k učiteľovi aj k ostatným cvičencom a súčasne sa okrádate o účinky, ktoré ponúka hodina zostavená ako celok. Začiatok cvičenia je rovnako dôležitý ako samotný priebeh a ukončenie. Prvé minúty sa venujeme naladeniu sa na cvičenie - koncentrácii, dýchaniu, rozohriatiu a rozhýbavaniu celého tela, ktoré predstavujú aj prevenciu proti možným zraneniam.

Viac o tom čo ešte nerobiť počas hodiny nájdete vo "Veci, na ktoré sa hanbíte spýtať alebo pár viet k jógovej etikete."

Veci, na ktoré sa hanbíte spýtať alebo pár viet k jógovej etikete


Používajte deodorant. Pred hodinou, prosím, použite deodorant (nie antiperspirant), podľa možností bez vône alebo s obsahom jemných éterických olejov. Na trhu sú k dispozícii čisté prípravky s jednoduchým zložením (napr. kryštáľový deo) bez obsahu hliníka, alkoholu a syntetických látok (hľadajte produkty s označením BDIH a iných ekolôg, ktoré zaručujú, že produkt obsahuje zložky pochádzajúce výlučne z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva). Ekologické produkty sú momentálne to najčistejšie čo príroda dáva.

Pred hodinou nie je vhodné používať parfumy alebo iné kozmetické prípravky s výraznou vôňou. Pamätajte na to, že čo vonia vám, nemusí voňať iným. Čistota určite vonia každému.

Starajte sa o svoje nohy. Nesú vás celý život, zaslúžia si to. Luftujte svoje nohy tak často ako môžete. Ponožky si vymieňajte aspoň každý deň. Kľudne majte jedny na sebe počas dňa a druhé po ruke - tie si vymeníte napr. pred hodinou jógy. Takisto majte so sebou jedny prezuvky. Peeling a automasáž chodidiel raz za týždeň (áno, aj muži) stojí iba trochu námahy. Okrem toho, že päty zbavíte zhrubnutej kože, stláčaním a masírovaním bodov prepracujete vaše chodidlá a povzbudíte telesné orgány spojené s týmito bodmi.

Ostatným cvičencom na hodine jógy prejavujete úctu a súčasne prispievate k pokojnému priebehu hodiny, ak:

- netelefonujete v miestnosti, máte vypnutý mobilný telefón až do odchodu z miestnosti
- nestúpate na iné podložky
- na hodinu nenosíte detičky, chceme si predsa oddýchnuť, zrelaxovať sa a vy určite tiež :). Svoje deti môžete prihlásiť na detskú jógu a máte o ne postarané
- počas hodiny sa nerozprávate so susedom

- sa počas hodiny spolu s podložkou nepresúvate na iné miesto (ďakujeme, že nám nespôsobujete šok z prevratu uprostred hodiny :)

- neotvárate okná (má na starosti predcvičovateľ), nechodíte na WC (iba ak je to vážne že vážne:)
- vydržíte až dokonca hodiny, čo znamená, že neodídete pred relaxáciou, ani počas nej. Hodinu vždy ukončuje učiteľ, nie žiak!

Ako udržiavať jogovú podložku, aby mi dlho vydržala?

Vaša joga podložka na cvičenie vám dlhšie vydrží, ak sa o ňu budete pravidelne starať. Tu je niekoľko spôsobov:

Každá PVC podložka je opatrená tenkým filmom - počas výroby predtým ako je do podložky vyrazené logo, sa podložka vystrieka silikónovým sprejom, ktorý zabráni, aby sa pečať prilepila k podložke. Tento film sa postupne vytratí prvými niekoľkými použitiami. Keď  je podložka v chladnom prostredí, zostatky spreju na nej môžu zbelieť. Prípadné biele škvrny teda neznamenajú pleseň, ale zvyšky spreju, ktorý zmyjete vlhkou utierkou.

Podložku najlepšie vždy po cvičení očistite suchou kefou príp. vlhkou handrou s troškou tekutého ekoprášku.

Často podložku vetrajte - vonku, najmä ak je nová - zápach "po gume" sa skoro vytratí.

Raz za čas je vhodné podložku dôkladne vydrhnúť.
Buď ručne - sprchou a jemným eko univerzálnym prípravkom, príp. mydlom či octom.Potom podložku rozprestrite na sušič-stojan (môžete pod neho dať na zem uterák) a predtým ako ju zrolujete, ubezpečte sa, že dôkladne vyschla.

Ak je podložka už skutočne opotrebovaná, ešte ju nemusíte vyhadzovať. V sekcii "Inšpirácie" nájdete praktické tipy na jej ďalšie využitie.

Kedy jesť?

Ak už v žalúdku nie je potrava, bude sa vám cvičiť ľahšie ako keď ho máte plný. Min. 3 hodiny pred cvičením sa neodporúča jesť hlavné jedlo, 1 až 2 hodiny ovocie alebo zeleninu. Poznám však cvičencov, ktorí potrebujú 5-6hodinový odstup medzi jedlom a cvičením, aby sa necítili ťažko.

Skúmajte, čo vyhovuje vám.

Čo robiť so starou podložkou, ktorú už dlhšie nepoužívate?

Predtým ako čokoľvek vyhodíte do kontajnera (a potom sa to spáli, či v lepšom prípade zrecykluje), skúste porozmýšľať, či sa s tým nedá ešte niečo robiť. Opotrebovanú vec môže totiž ešte niekto potrebovať..


Tu je niekoľko príkladov:

Vystrihnite malý obdľžnik a použite ho ako nešmykľavú podložku do auta, napr. na mobil a kľúče.

Podľa šablóny si z podložky môžete vystrihnúť malú podložku pod myš k počítaču. Alebo hned niekoľko - do zásoby.

Ak vám zostali 2 podložky, zrolujte ich dokopy, zviažte stuhou alebo povrazmi, vytvoríte tak veľký valec zvaný bolster. Ten vám poslúži ako podpora pri predklonových alebo záklonových ásanách.

Starú podložku použite ako izolačný materiál okolo okien a dverí.

Podložku nastrihajte na rovnaké obdĺžniky o niečo menšie ako schody vášho domáceho schodiska a starostlivo (aj okraje) nalepte netoxickým lepidlom.

Namieru narezané kúsky podložky použite ako nešmykľavý povrch na kuchynské police a skrinky.

Použite ak nešmykľavú sprchovaciu podložku do vane/sprchovacieho kúta.

Podložku rozstrihajte a vytvorte si malé nešmykľavé "podrážky" pod nábytok, ktoré ochránia parkety pred poškriabaním. Nalepte ich netoxickým lepidlom odspodu na nožičky nábytku.

Celú podložku, alebo jej polovicu zrolujte (zafixujte páskou) a použite ako podporu pod kolená (či nárty) pri cvičení jogy, alebo napr. počas záhradkárčenia.

Vyrobte výstelku pre pelechy (aj tie prenosné), v ktorých trávia čas vaše domáce zvery :o)

Namieru svojho pozadia upravenú podložku opakovane použite ako sedátko na prechádzkach prírodou, na výlete, pri pikniku na zemi...

Narežte na čo najmenšie kúsky a použite ako výplň do balíkov, v ktorých posielate krehký tovar.

Odneste podložku predajcovi Notabene, aby mal na čom pospať.

Prečo mi po Poweryoge viacej chutí jesť?

Počas cvičenia Poweryogy/Vinyasy sa prostredníctvom stlačovania a následného uvoľňovania orgánov ako aj dýchaním stimulujú všetky systémy v tele vrátane tráviaceho a vylučovacieho, preto je prirodzené, že po hodine alebo niekoľko hodín po sa vám zvýši chuť do jedla. Zvýšená chuť do jedla následkom zvýšenej telesnej aktivity nevedie k priberaniu na hmotnosti. Obvykle ak pravidelne cvičíte, môžete aj viacej jesť, je to normálne, keďže metabolická aktivita je rýchlejšia (váš metabolizmus pracuje na vyššie obrátky). Pokiaľ cvičíte podvečer alebo večer a chcete si udržať hmotnosť, po cvičení si dajte iba niečo ľahké a tekuté, podľa možnosti čisto bielkovinové. S ďalšími úpravami stravy vám pomôžem osobne alebo formou e-mailu.


Prečo nevidím výsledky?

"Počas výstupu na horu sa nepozeraj na vrchol, ale na to, kam položíš ďalší krok."

Nejaký čas trvá, kým výsledky, ktoré očakávate, naberú konkrétnu viditeľnú podobu. Nestane sa to cez noc, ale ak budete dôslední a vytrvalí, stane sa to. Znamená to, že výsledky sa dostavia, len treba pestovať pravidelnosť a trpezlivosť. Cvičte pravidelne a nepoľavujte-nevynechávajte hodiny, iba ak k tomu máte vážny dôvod. Skúste byť prezieraví. Myseľ je skutočne prefíkaná, preto prekážky, ktoré vám bude (život) hádzať do cesty, považujte za výzvu, akúsi skúšku vašej pevnej vôle.

Existuje zaručená rovnica trvalých výsledkov - cvičiť často, pravidelne a dlhodobo.

Prečo sa cvičí naboso?

Pre cvičenie naboso existuje niekoľko dôvodov. Napríklad:

Je dôležité, aby boli aj plosky chodidiel, aj jednotlivé prsty v kontakte so zemou. Okrem toho, že nám to dodá pocit "pevnej pôdy pod nohami", tiež sa počas cvičenia prostredníctvom nervových zakončení na končekoch prstov stimulujú dráhy vedúce do mozgu. To umocňuje pozitívne účinky ásan na náš organizmus.

Bosé nohy dávajú pocit slobody, voľnosti v pohybe.

Nohy sa vám nebudú šmýkať ako keby ste cvičili v ponožkách. Budete sa cítiť stabilnejšie, čo sa prejaví v sebavedomejšom a odvážnejšom prevedení ásan.

Viac o tom, ako sa starať o svoje nohy nájdete vo "Veci, na ktoré sa hanbíte spýtať alebo pár viet k jógovej etikete."

V ktorú hodinu cvičiť?

Každý sme iný, takže ani tu nie je možné jednoznačne povedať v ktorú dennú hodinu sa vám bude najlepšie cvičiť. Obvykle platí, že dynamické a silové cvičenia je vhodné cvičiť doobeda, pretože oheň, ktorý vznikne v tele a je zároveň dominujúcim elementom rána a poludnia, vás nabudí na celý deň.

Ak ste večerný typ, potom necvičte príliš neskoro, napr. už po 20-tej hodine biologické hodiny tela prepínajú na ukladací režim. Po každom cvičení dynamickej jogy je potrebné zostať aspoň 10 minút v kľude, odporúčam tiež zaradiť striedavé dýchanie, alebo ešte lepšie-niektorú z ochladzovacích (jin) pranajámových techník, aby ste ukľudnili nervový systém a zharmonizovali telo.

Nie je na škodu začať jogou hneď po prebudení. Nemusí to byť rovno dynamická joga, stačí rozprúdiť energiu v tele jednoduchým strečingom a dýchaním pri otvorenom okne. Rovnako večer pred spaním je vhodné vyhradiť si chviľku pre seba a upriamovať myseľ na dýchanie. Pozdrav mesiacu pomôže dostať sa do rovnováhy a natiahnuť telo do strán.

Je pre mňa Poweryoga vhodná?

Pre koho Poweryoga je vhodná:

+ pre zdravých mužov i ženy od 18 do X rokov

+ pre športovcov s jednostranným telesným zameraním, napr. tenistov, hokejistov, volejbalistov atď.

+ pre tých, čo trpia bolesťami chrbta, majú ochabnuté a skrátené svalstvo, alebo nadváhu

+ pri pracovnej vyťaženosti, prepätí

Pozor! v ktorých prípadoch je nutné sa cvičeniu vyhnúť:

X tehotné ženy, iba dohode s lekárom a pri preukázaní sa papierom. Lekár vie tiež odporučiť, ktoré ásany je nutné úplne vynechať najmä počas prvého trimestra.

X deti do 15 rokov

X ďalej: osoby s vysokým krvným tlakom, ochoreniami srdca, štítnej žľazy, zápalovými ochoreniami, cukrovkou, epilepsiou, osoby po úrazoch a operáciách

Ak ste si nie istý vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom.

Zariadenie, v ktorom cvičenie Poweryogy prebieha, ani predcvičovateľ Poweryogy nie sú zodpovední za zdravotné problémy, poškodenia alebo úrazy, ktoré vzniknú počas hodiny, resp. po ich absolvovaní z dôvodu zamlčania a/alebo nerešpektovania vlastného zdravotného stavu cvičenca.

Cvičiť s okuliarmi alebo bez?

Aj keď ste zvyknutí nosiť okuliare, skúste vždy keď idete na hodinu okuliare odložiť - urobte si z toho taký malý rituál. Spočiatku treba preklenúť počiatočnú neistotu a nutkanie okuliare si počas hodiny znova nasadiť. Skúste tieto pocity iba pozorovať. Odídu tak rýchlo ako prišli, keď ich nebudete nasledovať. Uvedomte si, že všetko, čo pri cvičení potrebujete, je pozície cítiť, vnímať. Nepotrebujete vidieť viacej ako momentálne vidíte. Rozmazané obrazy berte ako fakt, súčasť vášho života. Nebojujte s nimi, ale ich príjmite...

Ako často cvičiť?

Aj v joge platí priama úmernosť - čo (koľko) vložíš, to (toľko) dostaneš. Kto chce mať trvalé výsledky, má cvičiť pravidelne a dlhdobo, radšej v menších dávkach.

Samozrejme, že je na vás, či budete cvičiť 10 minút denne alebo 1 hodinu týždenne, alebo niečo medzitým.

  • Ak sa venujete iba Poweryoge, potom cvičenie 2X do týždňa postačí na to, aby ste zostali mobilní, zdraví a v psychickej pohode. Pokiaľ sa venujete aj iným pohybových aktivitám, aj 1x týždenne dlhodobo je lepšie ako nič.
  • 3 až 4x do týždňa vám Poweryoga pomôže prebudovať telo kompletne zvnútra navonok, takže aj výsledky zaznamenáte skôr
  • Niekto rád cvičí jogu každý deň, pretože cíti, že to posilňuje telo aj ducha, berie to ako súčasť svojho životného režimu


Možno sa venujete aj iným pohybovým aktivitám, ktoré Poweryoga vhodne doplní, napr. behu, cvičeniu v posilňovni, bicyklovaniu, squashu atď. Napríklad bežci v Poweryoge ocenia natiahnutie a uvoľnenie svalstva ako aj to, že sa naučia pracovať s dychom; tí, čo cvičia kondične v posilovni si potrebujú precvičiť hlavne hlbšie uložené /stabilizačné/ svalstvo, ktoré vo fitku zapájajú v minimálnej miere; cyklisti si nadmernú prácu dolných končatín vykompenzujú opakovaním všetkých tých dosák, klikov a kobier + uvoľnia spodnú časť chrbta a natiahnu si prsné svaly a predné stehná.

Osobitnou kategóriou sú športy, v ktorých nerovnomerne zapájate jednotlivé časti tela, čo vedie k svalovej a kĺbovej nerovnováhe a neskôr k bolestiam (hokejisti, tenisti,..). Pre takýchto športovcov je Poweryoga azda najviac vhodná, pretože oslabeným partiám umožňuje viacej pracovať a preťaženým zase dôkladne sa natiahnuť.

ZmY4MGE2Yj